
Mit jelent a fenntarthatóság, fenntartható fejlődés?
Share
Fogalom, fontosság, alappillérek
A fenntarthatóság és a fenntartható fejlődés azt jelentik, hogy a jelen generációk igényeit úgy elégítsük ki, hogy ne veszélyeztessék a jövő generációi lehetőségeit.
A fogalom a környezeti, gazdasági és társadalmi tényezők harmonikus egyensúlyán alapul, és rendkívül fontos szerepet játszik mind a magánéletben, mind a vállalatoknál és a politikában is.
A fenntarthatóság fogalma
A fenntartható fejlődés klasszikus meghatározása az ENSZ Brundtland-jelentésből (1987) származik, amely szerint:
"A fenntartható fejlődés olyan fejlődés, amely kielégíti a jelen igényeit anélkül, hogy veszélyeztetné a jövő generációinak képességét saját igényeik kielégítésére."
Leegyszerűsítve: a fenntarthatóság egy olyan rendszer, amely képes önfenntartásra anélkül, hogy kimerítené az erőforrásait. Fontos megértenünk, hogy a fenntarthatóság nem csupán a korlátozásokról szól, hanem az innovatív megoldások megtalálásáról is.
Miért fontos a fenntarthatóság?
A fenntartható elsősorban a bolygónk lakhatóságának és egyensúlyának megőrzéséhez elengedhetetlen. A fenntarthatatlan folyamatok súlyos kihatással vannak a gazdaságra, társadalomra és a környezetre.
A környezetszennyezés, különösen a levegőszennyezés, évente mintegy 7 millió ember halálát okozza, miközben leginkább a szegényebb rétegeket sújtja. 2050-re akár 200 millió ember kényszerülhet lakóhelye elhagyására a klímaváltozás hatásai miatt (pl. vízhiány, természeti katasztrófák és élelmiszerhiány)
A jelenlegi lineáris gazdasági modell (vedd meg, használd, dobd ki) hosszú távon nem működőképes, és a fenntarthatatlan termelés és fogyasztás a gazdaság stabilitását is aláássa. Ha nem térünk át zöld, körforgásos gazdaságra, a klímaváltozás 2050-ig akár évi 500 milliárd dolláros kárt is okozhat világszinten
Végső soron, biztos, hogy nem idegen senkinek a tény, hogy a klímaváltozás üteme egyre gyorsul, és az 1,5°C-os felmelegedési küszöb átlépése katasztrofális következményekkel járhat:
- Gyakoribb és intenzívebb időjárási szélsőségek,
- Tengerszint-emelkedés, termőföldek elsivatagosodása.
- Az édesvízkészletek és a termőtalaj rohamos kimerülése
A fenntarthatóság 3 alappillére - mi kell a fenntartható fejlődéshez?
A fenntartható fejlődés 3 alappillére a Brundtland jelentés alapján a gazdaság, társadalom, és környezet. A 3 pillérnek egy időben kell léteznie/fejlődnie, hogy fenntarthatóságot kapjunk.
Ha csak társadalmi és gazdasági fejlődés van jelen, az méltányos, ha környezeti és gazdaság akkor élhető, ha csak társadalmi és környezeti, akkor elviselhető. A kulcs a 3 egyidejűleg történése.
Gazdasági fejlődés
A fenntartható gazdasági fejlődés érdekében elengedhetetlen, hogy áttérjünk a korábban említett lineáris modellről a körforgásos gazdaságra.
Ez azt jelenti, hogy a termékeket eleve újrahasznosíthatóra kell tervezni, valamint előtérbe kell helyezni a „használj, javíts, használd újra” filozófiát.
A zöld befektetések – például a megújuló energiaprojektek és a fenntartható mezőgazdasági technikák – egyre fontosabbá válnak. Emellett az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) szempontok mentén történő vállalatirányítás is kulcsfontosságú.
Környezetvédelem
A klímavédelem érdekében csökkenteni kell a szén-dioxid-kibocsátást, és támogatni kell az erdőtelepítési programokat.
Az erőforrás-gazdálkodás terén fontos a hulladék mennyiségének csökkentése – például a „zero waste” fogalom révén. A biodiverzitás megóvása érdekében még többet védett területet kell létrehozni, valamint fenntartható élelmiszer termelési módszereket kidolgozni.
Társadalmi fejlődés
A társadalmi fejlődéshez hozzátartozik az egyenlő esélyek biztosítása, például a nemek közötti egyenlőség előmozdítása és a hátrányos helyzetű csoportok támogatása. A közösségi fejlődés támogatásához hozzátartoznak a fenntartható városfejlesztési projektek, pl. a zöld területek növelése és a tömegközlekedés fejlesztése.
Mit tegyük a fenntartható fejlődésért?
Az első lépés az, hogy informálódjunk. Ehhez már meg is tetted az első lépést, azonban a fenntarthatóság egy összetett fogalom, ami folyton változik, ezért lehetetlen egy cikkbe besűríteni az egészet. Ezért fontos, hogy naprakészen tartsuk tudásunkat, és kövessük figyelemmel a fejleményeket.
Az alap dolog amit tehetünk, hogy odafigyelünk a mindennapi tevékenységeinkre. Csökkentsd a műanyag fogyasztását és figyelj oda arra is, hogy kevesebb élelmiszer menjen kárba háztartásodban.
Részesítsük előnyben a helyi termékeket, és a tartós, jó minőségű árucikkeket. Közlekedjünk ha van rá lehetőségünk tömegközlekedéssel, kerékpárral, vagy elektromos autóval.
forrás: www.ajbh.hu
Az ENSZ Millenniumi Fejlesztés 18 célt határozott meg, amit 2000-ben fogadtak el a tagállamok. Ez a világszintű célrendszer elsősorban a fejlődő országok problémáira, ezen belül is a társadalmi problémákra koncentrál.
Fenntarthatósági trendek 2025-től
A megújuló energiaforrások forradalma napjaink leglátványosabb változása. A háztartások egyre gyakrabban választják a napelemeket és hőszivattyúkat, amelyek nemcsak költséghatékonyak, de drámai mértékben - akár 80%-kal - csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást.
Ez a technológiai ugrás különösen fontos az energiahordozók árának ingadozása miatt, amivel egyre több ország küzd.
A körforgásos gazdaság elve egyre mélyebben gyökerezik. Az upcycling és a minimalista csomagolási megoldások, mint a "kereslettervezés", forradalmasítják a termékek életciklusát. A divat- és élelmiszeripar vezetői már most is komoly lépéseket tesznek az újrahasznosítható anyagok irányába, reagálva a fogyasztói igényekre.
Az élelmiszer-pazarlás elleni harc új fegyverekkel bővül. Az elektromos komposztálók, amelyek órák alatt lebontják a szerves hulladékot, forradalmasítják a háztartási hulladékgazdálkodást. Az Egyesült Államok egyes részein már kötelezővé tették a szerves hulladék komposztálását, és ez a trend várhatóan Európába is átterjed.
Fenntarthatóság a sportruházatoknál
A sportruházatoknál, valamint a ruházatoknál az egyik legfontosabb, hogy jelen legyen a fenntarthatóság. A fast fashion hatására romlott a minősége a ruháknak, rengeteg poliésztert tartalmaznak, amik nem csak a környezetet szennyezik, hanem hosszútávon károsak is az egészségre.
Mi a PatentDuo-nál 100% organikus ÖKO-TEX minősítésű sportruházatot készítünk a kényelem és környezetvédelem érdekében. Etikus magyar gyártású ruháinkkal így mi is hozzárulunk, hogy egy új hullám induljon be a textiliparban, és egy fenntarthatóbb alternatívát hozzunk létre.
Nézz szét kollenkcióink között!
https://patentduo.hu/collections/osszes-termek